HomeCategory

Zamki

18/02/2022

Muzeum mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku, należącym do pereł polskiej architektury. Jest on dziełem wybitnego architekta Stanisława Zawadzkiego. Zbudowany na planie podkowy, posiada monumentalny portyk joński, neopalladiańskie arkadowe galerie, strojne panoplia oraz charakterystyczne oficyny z łamanymi dachami, będącymi echem wzorów z chińskich pagód. Sztukaterie wykonał Michał Ceptowski, a malowidła we wnętrzach pałacu – Antoni i Franciszek Smuglewiczowie.

23/01/2022
Castle in Gołuchów, Wielkopolska ( Greater Poland ) tourist attraction.

Gołuchów należał pierwotnie do rodu Toporczyków, od których w 1408 r. odkupił go Iwan z Karnina, protoplasta rodziny Wieniawitów Leszczyńskich. Data budowy zamku nie została jednak do końca wyjaśniona. Jedni badacze twierdzą, iż powstał on w 1560 r. z inicjatywy Rafała IV Leszczyńskiego, jednak istnieją wzmianki o istnieniu w Gołuchowie fortalicji już w 1444 r.

12/01/2022
zamek-w-kole2
Zamek w Kole
created by dji camera
Zamek w Kole

Nagrane 08.01.2022. Na zachodnim brzegu Warty w odległości kilometra od miasta znajdują się ruiny zamku królewskiego. Został wzniesiony około roku 1362 za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Jego zadaniem była ochrona środkowej Wielkopolski przed najgroźniejszym wówczas wrogiem Polski Zakonem Krzyżackim. Przy jego budowie wykorzystano naturalne warunki obronne. Zamek powstał na sztucznym wzniesieniu w zakolu Warty która w tym miejscu dawniej płynęła kilkoma odnogami. Powodowało to że w pewnych miesiącach znajdował się praktycznie na wyspie choć przyjmuje się że otaczała go fosa.

https://savrann.pl/wp-content/uploads/2022/01/Addison-logo-2.png

Stwórzmy coś razem

Wskaż nam zadanie i pozwól Nam stworzyć dla Ciebie coś wyjątkowego
Social media