Ruiny zamku w Kole (wielkopolska)

Nagrane 08.01.2022.

Na zachodnim brzegu Warty w odległości kilometra od miasta znajdują się ruiny zamku królewskiego. Został wzniesiony około roku 1362 za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Jego zadaniem była ochrona środkowej Wielkopolski przed najgroźniejszym wówczas wrogiem Polski Zakonem Krzyżackim. Przy jego budowie wykorzystano naturalne warunki obronne. Zamek powstał na sztucznym wzniesieniu w zakolu Warty która w tym miejscu dawniej płynęła kilkoma odnogami. Powodowało to że w pewnych miesiącach znajdował się praktycznie na wyspie choć przyjmuje się że otaczała go fosa.

Odkąd „dronujemy”, każda nawet najbardziej niewinna wyprawa (choćby do znajomych do innego miasta) zamienia się w okazję do zwiedzania palcem po mapie Google potencjalnych miejsc, wdzięcznych do nakręcenia z lotu ptaka. Co zabawne, prawie za każdym razem w drodze do miejsca docelowego bez trudu znajdujemy co najmniej jedną taką miejscówkę. Tak było też w przypadku odwiedzenia ruin zamku w Kole, który to znajdował się po drodze do znajomych w Łodzi. Nie pozostało nam nic innego jak spakować sprzęt, plan działania i pomysły, by udać się w teren, który nie zawsze wzbudza w naszych odczuciach efekt WoW. Ruiny na pierwszy rzut oka rozczarowały, ale piękna pogoda, a także całkiem miłe okoliczności przyrody sprawiły, że nagrany materiał udało się zlepić w miłą dla oka całość. I o to właśnie chodzi w tym całym „dronowaniu”, by z rzeczy i miejsc zwykłych wycisnąć więcej niż mogłoby się zdawać i te zwykłe i szare miejsca pokazać z zupełnie innej perspektywy. —

Historia: Zamek w Kole powstał z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, co potwierdza w swych kronikach Jan Długosz. Bardzo rzadką cechą zamku było to, że stanowił samodzielne założenie obronne, a nie był powiązany jak inne zamki z miastem, które lokowano w 1362 r. Szczyt świetności warownii przypadł na XV w., kiedy urządzano na nim zjazdy szlachty i odwiedzali go królowie. W drugiej połowie XVI w. zamek stracił na znaczeniu, a jego powolna śmierć zaczęła się od zniszczeń w czasie najazdu Szwedów. W latach 1696-1763 założenie było własnością benedyktynów, którzy rozpoczęli rozbiórkę zamku. Pod koniec XVIII w. warownia była już ruiną, natomiast dalsze rozbiórki w XIX w. oraz działanie Warty sprawiły, że do czasów obecnych zachowała się jedynie część zamku.
Miasto:
Koło
Województwo:
Wielkopolska
Typ budowy:
Zamek
Stan:
Ruiny
Okres budowy:
XIV wiek
Styl:
Gotyk