Pałac w Śmiełowie (wielkopolska)

Muzeum mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku, należącym do pereł polskiej architektury. Jest on dziełem wybitnego architekta Stanisława Zawadzkiego. Zbudowany na planie podkowy, posiada monumentalny portyk joński, neopalladiańskie arkadowe galerie, strojne panoplia oraz charakterystyczne oficyny z łamanymi dachami, będącymi echem wzorów z chińskich pagód. Sztukaterie wykonał Michał Ceptowski, a malowidła we wnętrzach pałacu – Antoni i Franciszek Smuglewiczowie.

Muzeum Adama Mickiewicza mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku. Przepiękny pałac zaprojektowany przez Stanisława Zawadzkiego to prawdziwa perła architektury. Budynek powstał na planie podkowy, posiada monumentalny portyk joński, neopalladiańskie arkadowe galerie, strojne panoplia oraz charakterystyczne oficyny z łamanymi dachami, będącymi echem wzorów z chińskich pagód. Stylistyczny misz masz sprawia, że budowla jest naprawdę wyjątkowa, a urokliwe położenie wśród pól i drzew daje niesamowite możliwości uwiecznienia budowli z dała od zgiełku i miejskiego kurzu.

Pałac otoczony jest urokliwym ogrodem będącym miniaturą ogrodu w stylu angielskim i aż roi się w nim od nawiązań do „Pana Tadeusza”. Co prawda luty, w którym powstał filmik, nie rozpieszczał pod względem urody tamtejszych roślin, jednak oczami wyobraźni widziałam jak może to wyglądać wiosną czy też w lecie, gdy ogród eksploduje soczystością zieleni i feerią barw kwitnących okazów. Na pewno będziemy musieli tam wrócić i skonfrontować nasze wyobrażenia z rzeczywistością, ale bez wątpienia musi być tam jeszcze piękniej.

Pałac posiada bogatą historię, ale to czym rok w rok przyciąga turystów to fakt, że w połowie sierpnia 1831 roku zatrzymał się w nim sam Adam Mickiewicz. Co więcej podobno to właśnie tam był w trakcie pisania swojego najznamienitszego dzieła „Pana Tadeusza”. Podczas jego pobytu w Śmiełowie dotarła do niego druzgocąca wiadomość o upadku obrony Warszawy. To właśnie wówczas poeta posadził w parku Dąb, symbol nadziei, które rośnie tam od lat dwudziestych XX w. Niemniej romantycznym jak owa epoka jest fakt, że Mickiewicz podczas sadzenia symbolicznego drzewa wygłaszał jednocześnie ku pokrzepieniu sentencję o odrodzeniu Polski.

Wszystko to, a i wiele więcej sprawia, że miejsce to jest miejscem wartym odwiedzenia, a cudowne położenie Pałacu wśród pól, rzek i wyjątkowych drzewostanów, pozwala wczuć się w postać samego Mickiewicza i zrozumieć ogromną miłość do Kraju, o którym potrafił pisać jak nikt inny i jak nikt inny potrafił roztaczać przed nami krajobrazy tamtych dni, których pięknym odzwierciedleniem jest spacer w tym magicznym miejscu.

Miasto:
Śmiełów
Województwo:
Wielkopolska
Rok budowy:
koniec XVIII wieku
Stan:
Bardzo dobry
Muzeum:
Tak